Annelerin günü kutlanır da babalarınki kutlanmaz mı?

Her geçen yıl, bu özel günler yaklaştıkça mail kutuma ve cep telefonuma hatta hala posta kutuma gelen alışveriş katalogları, promosyon haberlerinin artmasıyla benim için gittikçe kutlaması zor bir hale geliyor.

Henüz yeni anneyim, Koray’ın ”Anneler Günün kutlu olsun” diyeceği günü iple çekiyorum. Kocaman öpücüğe de hediyesi tabi. Benim için anlamı sadece bu. Ben de kendi annemi ya da benim için anne kıvamındakileri kutlamayı anlamlı buluyorum. Yoksa onu ara, bunu ara, hediye al, çiçek al, yemeğe götür. Çok gereksiz değil mi? Babalar Günü’de böyle.

Bir kız çocuğu olarak Babalar Günü benim için hep önemlidir. İlk aşkıymış ya babaları kızları için. İşte gerçekten de o kadar çok seviyorum ben onu. Hatta Sarp’a hamile olduğumu söylediğimde ‘inşallah bir kızımız olur, o da beni, senin babanı sevdiğin gibi sever’ demişti. O zamana kadar fark etmemiştim dışarıdan bile bu kadar belli olduğunu hislerimin. Eminim o da Koray’ın onu kutlayacağı günü dört gözle bekliyordur. Aslında Koray babasına hediyesini verdi bile. İlk defa dün akşam ‘BABA’ dedi. Başka ne bu kadar mutlu edebilir ki?

Herkesin babası özeldir, herkesin babası kahramandır. En güçlüdür o, hayat kurtarıcıdır, kavanozları açandır. Ama benimki yemek masasının üstünde kaşı yarılan kardeşime dikiş atan, kuzenleri sünnet eden, ameliyat sırasında kesilen eline kendi kendine dikiş atan Rambodur benim babam. Akşam yemeğinde 10 dakika önce acil yaptığı mide ameliyatını anlatandır- biz de heyecanla dinleriz. Evin marangozu, uydu antencisi, digiturk servisi, musluk tamircisidir aynı zamanda. Reklamdaki gibi oldu değil mi?

Annem günü kurtarandır, babam ise güne enerji katan.

İyi ki varsın babacım, Babalar Günün kutlu olsun!

Biraz da Tarihçe:

Anneler Günü kadar eskiye dayanmasa da bazı tarihçiler, Antik Roma’da bile kutlandığını iddia ediyorlarmış. Bazıları ise Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunuyormuş. John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söyleniyor. Öyle ki annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış.
Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmış daha sonra diğer eyaletlere yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlanmıştır. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamış.

İtalya ve İspanya’ da Mart, Almanya’ da Mayıs, Brezilya’da Ağustos, Yeni Zelanda ve Avustralya’ da Eylül, Tayland’da ise Aralık ayında kutlanıyormuş. Listenin devamı Wiki’de.