Bazen ‘yok canım, kendimden memnunum, ben böyle de güzelim’ desek de, işin gerçeği çok başka öyle değil mi? Kadın olmanın gereklerinden midir nedir, çoğumuz çoğu zaman daha zayıf, daha bakımlı, daha güzel olmak isteriz. Diğer kadınların ne giydiğini merak ederiz, beğendiklerimizi uzun uzun süzeriz. Kıskançlıktan çatlasak bile soğuk kanlılığımızı koruyarak ‘ay o çok zayıf bee…’ deriz. Oysa, o beğenmediğimizi iddia ettiğimiz zayıf kadın olmayı hayal ederiz. Bir kadın asla yeteri kadar zayıf değildir zaten.

Peki ne yapacağız? İşin içinden nasıl çıkacağız, hele ki hamileliklerden sonra?

Zaten hamileyken çoğumuz ¨Ye ye, sen iki canlısın. Onu da ye, bunu da ye, şiş¨ tacizlerine maruz kalmış bulunuyoruz. Sonra bir de demiyorlar mı ¨Doğumdan sonra verirsin.¨ Peki ya veremezsem, ya 30 kilogram alırsam, ya kocam beni beğenmezse, ya ben kendimi sevmezsem?!?

Bir kadın pardon bir anne ¨Nasıl kendini düşünebilir ki?¨

Size bir şey diyeyim mi, memelerden süt fışkırıyor olması sizin artık işlevinizi yitirdiğiniz anlamına gelmez. Anne olunca kadın olmaktan vazgeçmek zorunda değiliz çünkü. O yüzden hamilelikte ve emzirme döneminde eski formunuza kavuşmayı istemeniz de çok doğal. Rejim yapmayacaksınız elbette ama boşuna kalori alıp vücudunuzu zorlamanın anlamı yok. Sağlıklı beslenmek ve bol su içmek hatta biraz da spor yapmak sizin için yeterlidir. Doğumdan birkaç hafta/ay sonra bir davete, düğüne falan gitmeye kalktığınızda giyecek bir şey bulamadığınızda başınızdan aşağı kaynar sular dökülüyor da o zaman anlıyorsunuz.

Eşofmanları çıkarıp başka bir kıyafeti gitmeye yeltendiğinizde daha önce orada olmayan göbeğiniz, poponuz, aynalara sığmadığını düşündüğünüz memeler yüzünüzden moraliniz bozulur. Sonra kendinize kızarsınız, ¨ben anneyim, kilolarımdan şikayet etmem çok tuhaf¨ diye düşünürsünüz. İşte ben de onu diyorum, eğer ki fazla kilolarınız canınızı sıkıyorsa bu son derece normaldir. Kimseye bakmayın, kimseyi dinlemeyin. İç güdülerinizle hareket edin. Ben artık biliyorum, akıllı bir kadın biraz da içindeki sesi dinlemeli, doğru yolu buluyor sonunda.

Sevgili anneler ve anne adayları,

Siz canınızı sıkmayın. 9 ayda aldığınız kiloları bir terslik olmazsa 9 ayda geri veriyorsunuz. Zaten 9-10 aylık bebeğinizin peşinden koşmaya başlayacağınız için doğum öncesi kilosuna da düşeceksiniz. Burada önemli olan hamilelik ve emzirme döneminde kendinize biraz daha dikkat etmeniz ve sağlıklı beslenmeniz. Tatlıya, pastaya, böreğe, çöreğe gerek yok. Bol su yeter.

:)