Bir kere ‘anne’ statüsüne eriştiniz mi, bazı etiketler de yapışıyor üzerinize. Örnek mi?

– Çocuğa annesi bakar

– Çocuğun dilinden annesi anlar

– Çocuk annesini istiyor

– Anne her türlü fedakarlığı yapar

– Anneler her işin üstesinden gelir

Veeee

– Su uyur, anne uyumaz.

 

Çünkü uyuyamaz, uyutmazlar, uyuması beklenemez. Uyursa ayıplanır.

Bebeğini gece boyu emzirmek için delik deşik uykulara aylarca katlanmak zorunda kalan anneyi uykusuzluktan yorgun, göz altları morarmış, saçları dağılmış, sinirleri saçılmış bertaraf halde görmeye alışmış çevre bunu artık olağan karşılamaya da başlar. Annenin uykusuzluğa alıştığına, günlerce zombi olarak dolaşmasının normal olduğunu düşünürler.

Uyumasına imkan yoktur çünkü. Bebek hep annesini ister, istemese de istetirler.

2 saatten uzun kesintisiz uyuyamadığınız gecelerin sabahında, o çocuğun kollarınızda olmasına sebep diğer kişi demez mi ¨sersem gibiyim, gece uyanıp uyanıp durdum sesinizden.¨  Vurur musun, boğazına mı sarılırsın, ne yaparsın?!? Senin geceler boyu ayakta olman beklenirken diğer kişinin bir an bile uyanması kabul edilemez. Hiç unutmuyorum, bir sabah aynı kişi gece uyuyamadığı(!) için suratı asık bir halde evden çıkarken ¨Hangi insan dayanabilir ki bu uykusuzluğa? Ben çok yorgun hissediyorum kendimi, gidip bir vitamin alayım¨ dedi. Valla bu cümleyi kurdu. Yeni baba olmasına, tecrübesiz olmasına, emzirememesine kısacası hormonlarına verdim bu sözlerini ama yemin ediyorum sevdiğim adam falan filan olmasa gözlerini oyabilirdim o an. Gerçi daha sonra beynini oydum hafiften sözlü tacizlerimle ama yetmedi.

Neyse nerede kalmıştım, hah, Annenin uyuması beklenmez!

Anne = insan değil çünkü. İnsan üstü bir varlık. Başka bir şey. Öyle olması istenir, temenni edilir. Hem şeklen hem de ruhen başkalaşması olağandır. Bir haberim var ama: o eskidendi. Biz modern anneler farklıyız. Çocuktan önceki görüntümüze dönmek için can atıyoruz, çocuksuz 2-3 saat için ölüp bitiyoruz, evet çocuk en önemli varlık ama eş dost da istiyoruz hayatımızda, çocuğun ihtiyaçlarının yanı sıra kendimizinkilere de vakit ve nakit ayırmak istiyoruz. En önemlisi uyumak istiyoruz. Geceleri biraz da baba kalksın, baba baksın, hazır sağılmış sütü bebeğe dayasın istiyoruz.

Takan var mı? Valla evin en küçüğünden en büyüğüne pek bunu ciddiye alan yok. Mesela sabahları neden çocuk ¨anne kalk, sen uyuma, baba uyusun¨ der ki? Ya da baba olacak kişi nasıl ¨sen annesin, sen kalk¨ diyebilir ki? Benim insan olmadığım veya uyku ihtiyacım olmadığı mı sanılıyor, anlamadım ki!?!

En son olay geçtiğimiz pazar günü yaşandı. Koray sabahın körü ayakta. Enerjisi dorukta elbette. Bize sataşıyor, bizi kaldırmaya çalışıyor, yatağın üstüne zıplıyor… ben de söyleniyorum ¨uyumak istiyorum, bana izin ver biraz uyuyayım¨ diyorum. Sarp oralı bile değil zaten, ölü numarası yapıyor. En sonunda yataktan kalkıyorum ama nemrut bir suratla. Bunun üzerine Sarp bir anda sihirli değnek değmiş gibi uyanıyor ve bana aynen şu cümleyi kuruyor:

– Sen de sabahları yataktan kalkmak bilmiyorsun. Amma uykucusun.

Bu konuşmanın geçtiği saat 7.15

:)

 

 

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

19 Comments

 1. sanki beni anlatmışsın süper di :))) benim hiç bir şeye hakkım yok ,depresyondayım galiba :((

 2. Öyle harika ki anlattıklarınız.. :) Yaklaşık 1 saat bile olmadı bebeği olan bir arkadaşımın suratına bakıp” hayırdır dedim” o da “yine sabahladık….” dedi. Biz annelerin kaderi bu. Büyüdükleri zamanda değişmiyor… VE ANNELER ASLA UYUYAMIYOR :(

 3. Ayni sebepten olsa gerek, baba insani yarim saat eyleyemez bebegi, anne tuvalete girse kapidan ne yapiyorsun diye sorular gelir. Bizde de super cumle dun geldi. Kizim aglamiyormus ama gozleri ile beni ariyormus :)

 4. Benimle aynı durumda olan annelerin var olduğunu bilmek teselli ediyor…

 5. “ölü numarası yapıyor” sesli güldüm ya:)) aynı durumlar bizde de mevcut tabiki…

 6. Biz de ölü numarasını ben yapıyorum, tavsiye edilir :) Ben emzirdim, sen emziremedin o halde gece ve sabah ne zaman kalkarsa sen bakacaksın diyorum :) Annemin evinden getirmedim sonuçta çocukları :) Bizimkisi hem isteyerek hem de çenemden yorulmuş olacak ki, güzel güzel bakıyor…

 7. Merhaba.ne kadar benzer hikayelere sahip butun anneler.
  Ben soyle bir ornek veriyim.ogluma emzigi birakirtirdigim
  -sabah 7ye kadar uyumadigim ve oguzu teskin etmeye
  calistim- gecenin sabahinda babasi uyandiginda butun
  bunlar bu gece mi oldu ben hicbisi duymadim dedi.
  Yani duyup rahatsiz olmasi mi yoksa duymayip sasirmasi
  mi iyi bilemiyorum.ama annedir uyumaz dimi:)

 8. HİSLERİMİZE TERCÜMAN OLMUŞSUNUZ.
  3 aylık oğlum var, uykuya ne derece hasretim tahmin edersniz.. geçen pazar sabahı artk babasının kollarına attım ve uyumaya gittim, ama aksilik ya bu seferde uyuyamadım, bi iki saat sonra bu seferde babasının ayağına attım wc ye gitmem lazım dedim,asıldI suratı tabi. yatağa uzandım, 15dakika sonra eşim geldi neden gelmediğimi merak ettİ, ve 3 aydır bebek bakan bir anneye söylenecek en saçma lafı etti hem de ciddi ciddi söyledi surat asarak ve gitti.

  – UYKUYA DOYMADIN !!

  ben artık bu kadar saçma bi laftan sonra “benim kocam yapmaz” cümlesini şakayla bile kullanmam.

 9. Annelik kutsal olabilir ama anne dogaustu bi varlik degil.. Annelikle olgunlasmasi beklenen bazi yetilerimiz var ama biz anne olur olmaz super guclere sahip olmuyoruz.. Anne o kadar sefkatlidir ki bagirmamalidir,aglamamali ve aglatmamalidir.. Cok dayaniklidir, herseyi ayni anda yaparken yorulmamasi mumkun degildir.. Hem annedir hem estir hem de arkadastir..3u 1 aradadir yani.. He bi de bunun eskiler nasil yapmis versiyonu vardir ki.. Onlarin sadece 1i 1 arada olduklarini dusunuyorum.. Anne yada ev hanimi..

 10. :))))))) Yazıya deli gibi güldükten sonra ( ama içimden bebek uyuduğu için) şu süper dialoglar geldi aklıma;
  Part1;
  Ben-Bana bi akşam izin versende uyusam sen kalksan heeee?
  Baba-Eee ben kalkmıyorum ama uyanıyorum sesinize………. ( yani gayet yardımcııı)
  Part2;
  Küçümen saat 5 de hortlar ; anne onu kucakta eylerken babada destek olmakiçin yatakta değil salonda yanlarında uyur:)))))))))

 11. herşeyı tekbaşına üstlenmek ınsanı çok yıpratıyor. bır çocuğa tek başına bakmaya çalışmanın delılık olduğunu düşünüyorum ben. kesınlıkle ve kesınlıkle evın dığer bıreylerıne de (baba, dığer çocuk, varsa anneanne vb) çocuğun bakımı ve ev ışlerı konusunda önemlı qörevler verılmelı.
  benım eşım uykusuzluğa hııııç dayanamaz:)) ıkı saat az uyursa ölebılır dıyeyım, sız anlayın. bu yüzden qece çocuk ıçın kalkmasını ıstemem ama qün ıçınde, özellıkle hafta sonları çok destek olur. benım kendıme vakıt ayırmama yardımcı olur. bu yüzden şanslıyım.
  eşlerın bebeklı yaşama alışmaları bıraz zor oluyor. artık kendılerıne ıhtıyaç kalmadığını bıle düşünüyorlar, çünkü kadın uykusuz, paçoz bır halde zombı qıbı dolaşıyor ve süreklı çocukla ılqılenıyor. buna karşın adam bu tabloda kendıne bır yer bulamıyor ve kenara çekılıyor. ama mesela anne duştayken 15 dk çocuğu oyalayabılır. ya da ne bıleyım o çocuğu 1 saat parkta dolaştırırken anne kuaföre qıdebılır ya da bır arkadaşıyla çay ıçebılır.
  ya da mesela sadece babanın yapacağı belırlı qörevler olabılır: çocuğun tırnaklarını kesmek ya da meyvesını yedırmek qıbı…böylece babalar da tabloya dahıl edılebılır:)

 12. Erkeklerin sanirim genlerine kazinmis ayni cumleleri paylasiyorlar. Yas, cins, irk, dil farketmiyor. Kurulan cumleler hep ayni icerikte. Ölü taklidi yapmak. Annenin neden sürekli nemrutun suratını benimsemiş yaşamasını yadırgayıp yorumlamak..Liste uzar gider :(

 13. Bunlafrı okudukça içim daralıyor. Eşim çocuk istiyor ama sonuçta bebeğin tüm bakımı benim üzerime kalacak, şimdiden belli. Yapmasan da olmuyor :( kadın olmak bazen zor iş :)

 14. 29 aydır uyumuyorum. 23-27 aylar arası nispeten uyuduk diyebilirim(gecede 1-2 sefere düşmüştü) ama son 1-2 aydır yine zombi modundayım. son 4 azı dişine bağlamasam herkesi kılıçtan geçirebilirim, tek tesellim dişler.. bazı eşler sesten uyanıp rahatsız olmuş hiç olmazsa, benimki “bu gece hiç kalkmadı galiba dimi” diye uyanıyor çoğu zaman!! peh peh kıyamet kopsa duymuyor adam.. ve bu arada dün geceki patlama noktamı söylüyorum, velet sabah 4.30 da dondurma istemek için uyandı.. allahım neydi günahımmmm… sonuç; günde maksimum 3-4 saat uykuyla ofisteyim.

Leave a Response