Bu soruya tecrübelerim ile verebileceğim cevap: Bol su içerek, bol bol emzirerek, mümkün olduğunca dinlenerek ve stresten uzak yaşayarak anne sütü üretimi çoğalarak devam edecektir. Bebek doğduğu zaman hormonal olarak başlayan süt üretimi daha sonra bir düzene girer. Siz emzirdikçe veya sağdıkça süt üretimi devam eder. Yani meme boşaldıkça dolmaya programlanmış. Eğer bir süre boşaltmazsanız, meme de üretimi ona göre ayarlıyor. Bu bir gerçek. Yaşayan bilir. Elbette bir zamanı var ve bu memelerin de bir kullanım süresi var ama siz emzirmek istediğiniz müddetçe bir aksilik olmazsa süt üreteceksiniz. Sütü arttırdığı kesin olarak kanıtlanmış bir yiyecek yok ama bilinen en büyük gerçek bol su içmenin süt üretimini desteklediği.

Bir de ben bebeklerin süt üretiminde büyük etkileri olduğuna inanıyorum. Alin bazı günler her zamankinden daha sık emmek istiyor ve daha uzun memede kalıyor. Sanki son damlasına kadar çekiyormuş gibi hissediyorum. Bu yapışıklık hali 3-5 gün sürüyor en az sonra eski sakin günlerine dönüyor. Anladım ki süt azalır gibi olunca, sık emerek üretim miktarını arttırıyor. Bunu fiziksel olarak da hissediyorum şişen memelerden. Benim dışımda bir iletişimleri var sanırım. Alin emdiği müddetçe süt olacak.

Katı gıdaya geçtiğimiz için elbette artık daha az emiyor. Karnını doyurmak için değil de susuzluğunu gidermek, sakinleşmek veya sadece canı istediği, bana yakın olmak istediği için emiyor. Anlayabiliyorum. Kısaca anne sütü ile olan ilişkisi karın doyurmaktan çok keyife dönüştü. Bu keyif hali sütün hem miktarında hem de doyurucu olma özelliğinin azalmasına neden oldu. Zaten 8.5 aylık yetişkin dünyasına adım atmış bir bebeğin anne memesinde geçirilecek çok vakti yok. Yeni tatlar, yeni yerler keşfetmesi sınırlarını zorlaması lazım. Alin belli yemek yemeyi seven bir çocuk olacak ama bir o kadar da etrafıyla ilgili. O yüzden bir an önce sofradan kalkıp yoluna devam etmek istiyor. Aklına gelince de üzerime tırmanıp süt istiyor. Gün içinde neredeyse çok az emziriyorum. Onun da bütün derdi gece emmek. Benim şimdiki sorunum ise geceyi kesip gündüz devam etmek. Aslına bakarsanız emzirmeye çok bayılmıyorum ama biliyorum ki en azından yaza kadar yani şu Koray’ın okuldan eve hastalık taşıdığı dönemi atlatana kadar emmesi lazım. İki hafta önce iki kardeşin de ağır grip olduğu o günler Alin sadece anne sütü içti. Tam 72 saat ağzına su bile koymadı sadece canı istediğinde emzirdim. İyi ki, iyi ki kesmemişim emzirmeyi diye düşündüm. İşte sırf bu yüzden yaza kadar emzirmeye devam. Sonrasına bakacağız.

Bazı anneler sormadan ben söyleyeyim, Hayır ben 2-3 sene emzirmeyi desteklemiyorum. Herkesin elbette kendi tercihi ama benim asla değil.

Kısaca diyeceğim ki herhangi bir aksilik olmazsa doğumdan sonra en geç 3 gün içerisinde sütünüz gelecek bol bol emzireceksiniz. Siz istediğiniz müddetçe sütünüz olacak. Sadece sıvı tüketimine dikkat etmeniz gerekiyor. Bir de sizi strese sokacak insanları hayatınızdan uzak tutmanız lazım. Belki de en önemlisi bu. Çünkü henüz doğum yapmış bir kadının ihtiyacı olan şey huzur ve sakinliktir. Onun rahatlatılmaya, her ne olursa desteklenmeye ve güzel sözler duymaya ihtiyacı vardır.