Anne olmak doktor, avukat olmak gibi bir şey değil ki… bitmeyen bir mesai. Emekli de olamazsınız. Hayat boyu annesinizdir. Bir tanesinizdir. Bebeğiniz içinizde oluşmaya başladığı günden itibaren artık başka bir şey düşünemezsiniz. Sadece onun sağlığı, mutluluğu ve konforu için yaşarsınız artık. Onun tırnağı kırılsa sizin canınız yanar. Çünkü o sizin parçanızdır. “Canımın içi” o’dur.

Koray henüz çok küçük ama o şimdiden benim hayatımı tamamen değiştirdi. Dünyaya bakışım bile farklı. Sabırlı olmayı öğrendim önce. Üstelik kendimi hiç olmadığım kadar da güçlü hissediyorum. Bu dünyada kimse beni üzemez, hiç bir şey beni yıkamaz. Ben anneyim çünkü. Bebeğim için her şeyi, herkesi bir kalemde silip atabilirim ben. Onun için değer. Her gece Koriş’i yatağına yatırmadan önce kulağına fısıldıyorum “sen balsın, sen kaymaksın, sen en sevdiğimsin, sen bi taneciksin” diye. O da minicik elleriyle yüzümü okşayıp gözlerini kapatıyor. Ne dediğimi şimdi anlamıyor belki ama eminim hissediyor, onu ne çok sevdiğimi bilerek güven içinde  uykuya geçiyor.

İstiyorum ki, bebeğimin gülen gözleri hiç hüzünlenmesin, bir damla yaş akmasın. Üzerinde kara bulutlarla yaşamasın. Hayat onu iyi insanlarla karşılaştırsın. Şansı açık olsun. Ömür boyu benimle yaşamayacak elbette ama isterim ki, kalbinin bir köşesinde de bir yerim her zaman olsun. Benim kalbim zaten onun.

Anne olmak 1-2 cümleyle de anlatılmıyor ki… İçimdeki çoşkuyu, sevgiyi, endişeleri hatta hüzünleri hangi kelimelerle anlatabilirim. Yazmaya başlayınca, dolup taştım birden. İçim pır pır etti yukarıda uyuyan meleği düşününce. Anne olmak böyle bir şey işte…