Lifehacker.com’daki şu yazı düştü önüme. Sonra düşündüm ben neleri bilmiyordum anne olmadan önce diye.

1. Deliksiz uyku uyuyamamanın ne demek olduğunu bilmiyordum. Anlatılmaz yaşanır. Çok yazdım bloga ama yine yazıyorum: 7-8 saat mışıl mışıl kesintisiz uyumaya alışkın birinin iki saat bile uyuyamadığı zamanları anlaması mümkün değilmiş. Çünkü bu süreç uykusuzluk değil başka bir şey.

2. Sabah 6.30’un normal kalkış saati olabileceğini bilmiyordum.

3. Ne kadar emdi, ne kadar kaka yaptı? Yeni hayatımın ilk aylarının bu iki soru etrafında döneceğini bilmiyordum. Dünya yansa umrumda değildi yeter ki o 100 cc içsin, gazı olmasın, kusmasın, kaka yapsın.

4. Reklamlardaki ¨Bebekler gibi uyu¨ diye bir ifade var ya, hah işte onun alenen yalan olduğunu bilmiyordum. Bebek uykusu sessiz, kesintisiz ve mışıl mışıl olmanın yanından bile geçmiyor çoğu zaman.

5. Annenin hasta olma, ¨yoruldum bugün ayaklarımı uzatacağım¨ deme hakkı olmadığını bilmiyordum. Fazla mesai forever.

6. Pazartesi sendromunu özleyeceğimi bilmiyordum. Hele ki çocuk biraz büyüyüp anaokuluna gitmeye başladığında Pazartesi en sevdiğim gün oldu desem yeri. Asıl hafta sonu yoruluyor anne denilen kişi.

7. Sevgilimin yani kocamın yani çocuğumun babasının beni gerçekten delirtebileceğini bilmiyordum. Nasıl mı? Gece boyu 852 kere uyanan bebeyle uğraşırken yan odadan¨Devamlı ses var rahat uyku uyuyamıyorum, tam dalamıyorum çok yorgun hissediyorum¨ diye şikayet edebilme kapasitesine sahip olabiliyorlar da ondan. Ya da ¨Oh ne rahat evdesin, yat dinlen¨ de diyebiliyorlar. Neyse ikinci çocukta öyle olmuyor. Daha doğrusu hiç uyanmıyor, ses de duymuyor, sabaha kadar mışıl mışıl uyuyor :D

8. Çocuk sahibi olduktan sonra evdeki dağınıklığın ne yaparsam yapayım toplanamayacağını bilmiyordum. O kadar temizliğe rağmen yine de sağda solda bir oyuncak, bir top, bir kalem mutlaka oluyor. Zaten salonda oyuncak köşesi var, o ne demekse. Neden odalarında oynamıyorlar da salondalar bilmiyorum. Hatta buna neden göz yumduğumu, salona yayılmalarına neden izin verdiğimi de bilmiyorum. Bazen hayat ben plan yaparken başıma gelenlerden ibaret oluyor sadece.

9. Çocuklar uyuduktan sonra özleyip telefondaki fotoğraflarına bakacağımı bilmiyordum.

10. Bütün bu şikayetlere, yorgunluklara, uykusuzluğa rağmen iyi ki anne olmuşum diyeceğimi de bilmiyordum.

 

Peki siz anne olmadan önce neyi bilmiyordunuz?

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

25 Comments

 1. Gunaydin iremcim,kim bilir daha neler ogreticekler yillar gectikce bizlere..ayrica 3 gundur 7.40da kalkio ucuyorum mutluluktan ucuyorum

 2. Bir varlığı bu kadar çok sevebileceğimi ve bu kadar sabırlı olabileceğimi bilmiyordum :)

 3. Yazdıklarınız hiç yabancı gelmedi bana,halimiz aynı ,düşüncelerimiz aynııı,hele hele eş konusunda yazdıklarınız cuk oturmuşşş:)))

 4. Herşeyi onun uyku ve yeme saatine göre ayarlayacağımı bilmiyordum
  Parka bile giderken omuzumda eşya dolu bir çanta taşıyacağımı bilmiyordum
  En önemliside ateş ölçeri cebimde taşıyacağımı bilmiyordum

  Çok güzel yazılmış Teşekkürler

 5. Ne güzel anlatmışsınız yalnız olmadığımı anladım, içim ferahladı:) Birde her ona baktığımda bu bir mucize diyorum ve nedense hep ağlayasım geliyor( Çokmu duygusalım ne anlamadım)

 6. Her insan yasayınca herseyi daha iyi anlıyor ve sizin dediğiniz gibi insanın başına gelen engüzel sey Annelik

 7. Kesinlikle süper bir yazı hiç yabancı gelmedi bana hele ki Babamız aynen yazılan gibi :)

 8. Hic cocuğum olmasa da olur derken, bi taneyi emziriken digerini de sallayarak uyutabilecegimi bilmiyordum.

 9. Anne olduktan sonra yaşları kaç olursa olsun çocuklarım yatmadan hatta uyumadan önce yatağa giremeyeceğimi bilmiyordum.
  Çocuklar yatıp uyuduktan sonra kafamı boşaltıp uykuya dalabilmek için yalnız geçireceğim yarım bilmedin bir saat dinlenme molasına ihtiyaç duyacağımı bilmiyordum.
  Evde gürültü-patırtı, curcuna, Şenlik varken benim sağır gibi bunları duymazdan gelebileceğimi bilmiyordum.
  Pratik ve hızlı biri olmama rağmen üç çocukla evden çıkmak için hazırlanmamın tamı tamına bir saat gibi bir süre alacağını hiç bilmiyordum.

 10. Cocuktan once ne yapiyordum, koca haftasonu nasil geciyordu sorusunu kendime sIK sIK sorup hatirla-ya-ma-yacagimi bIlmiyordum. Yok ne yapsam hatirlayamiyorum…

 11. Butun buyuk konusmalarimi yutacagimi bilmiyordum , ozgurlugume duskun olabildigimi bilmiyordum ve yenmeyen bir kase corbaya bu kadar takilabilecegimi bilmiyordum

 12. Çocuklarının ‘anne anne anne’ diye bacaklarına yapışıp seslenirken anlattığı şeyi hiç kesmeden şaşırmadan dikkatini dağıtmadan anlatan Kadınlara şaşırıyordum ama olabiliyormuş :)

 13. emzirmekten nefret edeceğimi, pencerelerden atlayasım geleceğini hiç bilmiyordum. sevgilimken çok sevdiğim insanı, çocukların babası olarak sevemeyeceğimi, ayrılacağımı tahmin etmiyordum (7. maddede yazdıklarınızdan ve benzeri durumlardan)

  sırf kendiminkileri değil bütün çocukları bu kadar çok sevebileceğimi bilmiyordum. hayatı baştan öğrenmeyi, dil oyunlarını, onlar konuştukça tanıdığım komik zihniyetlerini…

  istesem de istemesem de anne olmanın bitmeyen bir şey olduğunu bilmiyordum. anne gibi görüneyim diye saçımı uzattım, şimdi de anne gibi görünmeyeyim artık diye kestirmek istiyorum. ciddi olmasını istediğim iş ortamlarında, “biliyor musunuz 2 çocuğu var” diye tanıştırılmaya uyuz oluyorum. anne olmayan ben diye bir şey kalmamasına kızıyorum ama annelik öncesine dönmeyi hiç istemezdim. iyi ki yapmışım :)

  basit ve güzel soruymuş, teşekkürler.

Leave a Response